fbpx

Koniecpol

Sami szyją maseczki dla służb ratowniczych. Zaangażowało się wielu mieszkańców

fot. Pixabay

Centrum Integracji Społecznej w Koniecpolu rozpoczęło szycie maseczek ochronnych, które w pierwszej kolejności mają służyć zabezpieczeniu lokalnych służb ratowniczych. Jak deklaruje burmistrz Ryszard Suliga, urząd służy pomocą i w miarę możliwości będzie pomagał w zniwelowaniu niedoborów również w pozostałych gminach powiatu.

Brak podstawowych środków ochronnych spowodował, że władze Koniecpola zdecydowały o rozpoczęciu ich produkcji własnymi siłami. Chodziło o zabezpieczenie ochotniczych jednostek straży pożarnej, które na terenie gminy wciąż muszą dowozić w beczkowozach wodę do kilku miejscowości.

Mieszkańcy się zjednoczyli, zadeklarowali pomoc i współpracę, a niezbędny, i co ważne, certyfikowany materiał na maseczki, przekazała nieodpłatnie jedna z częstochowskich firm.

– Do maksimum wykorzystujemy posiadane zasoby, by sobie radzić w tym niełatwym czasie. Bardzo mnie cieszy, że mieszkańcy rozumieją powagę sytuacji i ochoczo włączają się w inicjatywę. Zachowujemy oczywiście daleko posunięte środki ostrożności i zalecane normy bezpieczeństwa, by nikogo nie narażać – mówi burmistrz Ryszard Suliga. – W ciągu doby udało nam się wyprodukować prawie dwieście sztuk maseczek, które dostarczamy strażakom ochotnikom oraz grupom zawodowym najbardziej zagrożonym, służbie zdrowia, jak i pracownikom naszych jednostek, które są zaangażowane aktywnie we wsparcie osób potrzebujących pomocy w codziennej egzystencji, samotnych czy seniorów – dodaje.

Jak podkreśla włodarz, już teraz pracownicy urzędu miejskiego odbierają wiele telefonów z innych samorządów z prośbą o pomoc w tym zakresie.

– Ja tę pomoc deklaruję. W miarę posiadanych możliwości i mocy przerobowych będziemy pomagać. Służymy również radą i wskazówkami, by inne samorządy czy też grupy wsparcia mogły podobny schemat wdrożyć na własnym terenie. Musimy zabezpieczyć lokalne służby ratownicze, których wkład teraz jest szczególnie nieoceniony. A poza tym, chociażby jednostki skupione w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym mają szereg obowiązków związanych z rozwiązywaniem problemów bezpieczeństwa, przede wszystkim ratowania życia i zdrowia poszkodowanych w wypadkach, a i pożarów niestety przybywa – podkreśla burmistrz Ryszard Suliga.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter