fbpx

Powiat kłobucki

Starostowie na czele komitetu mającego upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej

fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Starosta kłobucki Henryk Kiepura zaprosił swojego częstochowskiego odpowiednika Krzysztofa Smelę do prac w komitecie, który będzie organizował obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na ziemi kłobuckiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem ma objąć prezydent Andrzej Duda.

Obchodom wybuchu najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu, w powiecie kłobuckim przyświeca idea wspomnienia Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Oddział ten, jako jeden z nielicznych podczas wojny obronnej 1939 roku, odniósł zwycięstwo nad siłami niemieckimi podczas słynnej bitwy pod Mokrą.

– Bitwa pod Mokrą jest wydarzeniem wyjątkowym w skali całej nowożytnej historii wojskowości. Jedynym przypadkiem, gdy kawaleria skutecznie odparła trzykrotne natarcie dywizji pancernej w całodziennych walkach niszcząc lub mocno uszkadzając ponad sto czołgów – pisze starosta Henryk Kiepura w zaproszeniu do Krzysztofa Smeli. – Bohaterstwo i ofiarność Wołyńskiej Brygady Kawalerii choć na kilka dni opóźniło marsz wojsk niemieckich na Warszawę, skutecznie zagradzając drogę głównemu kierunkowi ofensywy Wehrmachtu. Zwycięscy w walce, ze względu na rozbicie jednostek sąsiednich i zagrożenie okrążeniem, musieli wycofać się w kierunku linii Warty – charakteryzuje Kiepura.

Oprócz gospodarzy sąsiadujących ze sobą powiatów w pracach Komitetu Obchodów 80. Rocznicy Wybuchy II Wojny Światowej – Śladem Wołyńskiej Brygady Kawalerii uczestniczyć będą również wójtowie i burmistrzowie z naszego regionu, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń, których główną misją jest utrwalanie i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego.
Do objęcia honorowego patronatu nad wydarzeniem poproszony został prezydent Andrzej Duda. Stało się to podczas jego niedawnej, lutowej wizyty w powiecie kłobuckim. Wtedy to Henryk Kiepura osobiście przekazał zaproszenie głowie państwa.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy stała się też świetną okazją do rozmów na temat newralgicznych spraw regionu częstochowskiego. Starosta Henryk Kiepura przedstawił temat obwodnicy Częstochowy, zwracając się do prezydenta o pomoc i wsparcie w podjęciu decyzji co do zachowania bezpłatnego charakteru tego odcinka autostrady A1. Argumentował, że w przypadku płatnego odcinka obwodnicy ruch będzie odbywał się po drogach lokalnych – gminnych i powiatowych – negatywnie wpływając nie tylko na ich trwałość, ale i bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników tych szlaków.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter