fbpx

Koniecpol

Umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej 786 podpisana. Prace ruszą jeszcze w tym roku

fot. Tomasz Żak/UMWS

16 września w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Koniecpolu podpisana została umowa na przebudowę biegnącej przez miasto drogi wojewódzkiej 786. Ta długo oczekiwana przez mieszkańców regionu inwestycja w końcu się materializuje.

Prace mają rozpocząć się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Nie ma co ukrywać, że podpisanie umowy wykonawczej przez władze województwa to zwieńczenie wieloletnich starań lokalnych samorządowców o ucywilizowanie newralgicznego odcinka. Inwestycja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla samego miasta, ale i całego subregionu północnego. Poprawi się nie tylko bezpieczeństwo, ale i komunikacja z województwem świętokrzyskim.

Procedurę przetargową urząd marszałkowski rozstrzygnął pod koniec sierpnia. Do realizacji pójdzie na razie odcinek o długości 6,4 kilometra, od skrzyżowania z ulicą Chrząstowską do granicy województwa. Wartość prac oszacowano na kwotę 75,5 mln zł.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotne znaczenie ma ta właśnie inwestycja dla lokalnej społeczności. Stawką jest nie tylko usprawnienie komunikacji, ale także poprawa bezpieczeństwa. Dla przypomnienia, na remonty, modernizacje i budowy kolejnych odcinków w planach na lata, począwszy od 2018 do 2024 roku, województwo będzie wydatkowało w sumie aż 2,5 mld zł. To najwięcej w całej historii samorządu regionalnego – zaakcentował podczas spotkania marszałek Jakub Chełstowski.

Do inwestycji samorządy przygotowywały się przez długi czas. Radni Sejmiku Województwa Śląskiego już w ubiegłym roku przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-2030. Biegnąca przez Koniecpol DW 786 stała się wtedy jednym z priorytetów. Ostateczne zapewnienie modernizacji szlaku burmistrz Ryszard Suliga w marcu br. podczas spotkania z marszałkiem Jakubem Chełstowskim.

– Poruszono kwestie synchronizacji przebudowy drogi z lokalnymi inwestycjami, a w szczególności z planowaną przebudową ulicy Szkolnej, na którą gmina otrzymała dotację wraz z budową sieci ciepłowniczej i pozostałych elementów infrastruktury technicznej – podkreślają urzędnicy urzędu marszałkowskiego.

Jak zaznaczają, zakres realizacji inwestycji jest szeroki. Obejmuje ujednolicenie szerokości jezdni, poboczy, przebudowę lub nawet całkowitą wymianę istniejącej konstrukcji nawierzchni z dopuszczeniem nacisku osi 11,5 tony, przebudowę i korektę geometrii istniejących skrzyżowań, przebudowę dróg innych kategorii, przebudowę istniejących chodników, budowę nowych i modernizację istniejących zjazdów publicznych i indywidualnych. Przebudowane zostaną ponadto zatoki autobusowe, powstaną także zupełnie nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Zmodernizowane będą również obiekty mostowe, zbudowana zostanie infrastruktura techniczna, jak kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

– Wzdłuż tej drogi zlokalizowana jest szkoła, przychodnia, sklepy. Można powiedzieć, że wokół DW 786 koncentruje się życie Koniecpola, ale brak kompleksowej przebudowy znacznie obniżał poziom jej bezpieczeństwa. Modernizacja na tak dużą skalę rozwiąże ten problem. I za to chcemy serdecznie podziękować – mówił włodarz Koniecpola podczas uroczystości podpisania umowy.

Prace mają potrwać co najmniej przez najbliższe dwa lata. Planowany termin ukończenia inwestycji to czwarty kwartał 2024 roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter