fbpx

Kłomnice

Azbest zalega na działce? Można złożyć wniosek o jego bezpłatne usunięcie

fot. Fotolia

Każdy, kto chciałby pozbyć się zalegającego na terenie swojej nieruchomości azbestu, będzie miał możliwość bezpłatnego usunięcia niebezpiecznego minerału. Wystarczy w urzędzie gminy złożyć odpowiedni wniosek.

Zainteresowani możliwością bezpłatnego odbioru i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest mieszkańcy na złożenie wniosku mają czas do końca marca. W dokumencie, który można pobrać ze strony internetowej urzędu, trzeba wskazać jedynie adres nieruchomości, jej numer ewidencyjny, a także określić rodzaj usuwanych wyrobów oraz ich ilość.

– We wniosku należy podać czy chodzi o płyty eternitowe, okładziny ścian czy elementy zabudowy, jak na przykład balkonów lub ogrodzeń. Konieczne będzie również zaznaczenie źródła pochodzenia wyrobu azbestowego – czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, gospodarczym lub innego przeznaczenia – wyjaśnia wójt Piotr Juszczyk.

Do wspomnianego dokumentu należy także dołączyć kolorowe zdjęcie zgromadzonego na działce materiału, a same odpady uprzednio umieścić na palecie lub w torbie typu Big Bag.

Jak informują gminni urzędnicy, dofinansowaniem nie będą objęte koszty związane z demontażem pokryć azbestowych oraz zakupem i montażem nowych pokryć dachowych. Warunkiem realizacji przez gminę zadania związanego z utylizacją elementów zawierających azbest będzie uzyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter