fbpx

Kłomnice

Rekordowa frekwencja na spotkaniu seniorów. Przy okazji promowano koperty, które mogą uratować życie

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Ponad setka osób uczestniczyła w spotkaniu opłatkowo-noworocznym, które zorganizował zarząd oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Kłomnicach. Wydarzenie stało się dobrą okazją do promocji akcji „Koperta Życia”, w którą aktywnie włączył się tutejszy samorząd. Dedykowana jest głównie osobom przewlekle chorym, starszym oraz samotnym i pozwala ratownikom medycznym na szybkie rozeznanie, co dolega pacjentowi, jakie leki przyjmuje, co może mu zagrażać.

Oprócz władz gminy obecni byli przedstawiciele częstochowskiego starostwa i miejscowi urzędnicy. Mimo że spotkanie miało miejsce 7 stycznia, to jeszcze wszystkim przybyłym udzielał się świąteczny nastrój, który zresztą sprawnie podtrzymały solistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach. Karolina Krakowiak, Julia Krakowiak, Lena Fidler i Zuzanna Wilczyńska za swój występ zostały nagrodzone gromkimi oklaskami zebranych osób.

Tradycyjnie nie zabrakło zwyczajowych wystąpień zaproszonych gości, którzy przekazali seniorom najlepsze życzenia na 2024 rok. Sekretarz gminy Bożena Lara omówiła akcję „Koperta Życia”, którą kierowany przez wójta Piotra Juszczyka urząd, z udziałem PZEiR, przedsięwziął z myślą o rodzimych seniorach.

– „Koperta Życia” to przede wszystkim karta informacyjna, na której seniorzy zapisują aktualne informacje dotyczące swojego zdrowia oraz podstawowe dane, obejmujące między innymi grupę krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, a także kontakt do bliskiej osoby, którą w nagłych i nieoczekiwanych sytuacjach należy powiadomić. Dzięki temu w przypadku nagłych problemów ze zdrowiem czy utraty przytomności, koperta może być dla ratowników jedynym rzetelnym źródłem informacji o sytuacji seniora, a w efekcie przyczynić się do uratowania mu życia – mówi wójt Juszczyk.

Co ważne, po wypełnieniu karty informacyjnej, starszym osobom zaleca się, aby umieścili ją w dołączonym do pakietu opakowaniu i włożyli do lodówki lub innego widocznego miejsca, przede wszystkim łatwo dostępnego dla ratowników medycznych.

– Istotne jest także, aby pamiętać o przyklejeniu w miejscu, w którym znajduje się „Koperta Życia”, załączonej naklejki, dzięki której w razie potrzeby służby medyczne szybko zorientują się, gdzie szukać informacji na temat stanu zdrowia danej osoby – dodają pracownicy urzędu gminy zaangażowani w to przedsięwzięcie.

W kolejnym punkcie spotkania ks. Tomasz Chalusiak, wikary parafii Św. Marcin BW w Kłomnicach, pobłogosławił opłatki, którymi zebrani przełamywali się, życząc sobie serdeczności na nowy rok. Wzniesiono toast, był wspólny obiad, a po nim dobra zabawa i rozmowy w emeryckim gronie.

– W imieniu zarządu oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Kłomnicach dziękuję uczestnikom za to, że mogliśmy być razem, za wspaniałą zabawę i za serdeczny uśmiech, który towarzyszył uczestnikom na każdym kroku tego wieczoru – mówi Ryszard Całus, jego przewodniczący.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter