fbpx

Kłomnice

Dwie osoby z gminy ze statuetką za zasługi dla powiatu, a jedna z wyróżnieniem

fot. MA Kozakowscy/Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Podczas uroczystej gali w Filharmonii Częstochowskiej dwudziestu laureatom przyznano statuetki „Za zasługi dla powiatu”. Tym razem, wśród osób nagrodzonych w tej edycji, znaleźli się wójt Kłomnic oraz właściciel gospodarstwa pszczelarskiego z Garnka. Szefowa tutejszego GOK-u dostała z kolei wyróżnienie.

Jak informuje częstochowskie starostwo powiatowe, w gronie ponad ośmiuset osób, które 17 lutego zasiadły na widowni w murach filharmonii, znaleźli się między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, a także włodarze gmin oraz inni zaproszeni goście, w tym z Ukrainy i Niemiec.

Do tegorocznej edycji zgłoszono pięćdziesiąt dwa wnioski w pięciu kategoriach. Tym razem dwie statuetki powędrowały do rąk mieszkańców gminy Kłomnice. W kategorii „Samorządność i polityka społeczna” wyróżnienie otrzymał wójt Piotr Juszczyk.

– W gminie, z jego inicjatywy, zrealizowano wiele inwestycji. Wykazuje troskę o osoby niepełnosprawne, pozyskuje środki na wsparcie ochotniczych straży pożarnych, a także szeroko promuje samorząd Kłomnic w kontekście organizowanego „Święta Pszczoły” i produkowanych na terenie gminy miodów – wymieniali organizatorzy, uzasadniając wybór.

Drugą statuetką, tym razem w kategorii związanej z przedsiębiorczością, nagrodzono zaangażowanie Kamila Lary, który w Garnku prowadzi Gospodarstwo Pszczelarskie „Pszczółka”, założone przez jego ojca Jerzego dwadzieścia pięć lat temu. Stopniowo rozwijane i powiększane przedsięwzięcie urosło do rozmiarów ponad czterystu rodzin pszczelich. Licząc z odkładami, w gospodarstwie zimowane jest około ośmiuset rodzin.

– Pasieka, oprócz pozyskiwania wysokiej jakości miodu, zajmuje się także tworzeniem nowych rodzin, hodowlą matek, pozyskiwaniem pyłku, pierzgi, propolisu oraz wosku. Gospodarstwo pana Kamila zajmuje się też organizacją szkoleń dla pszczelarzy oraz prowadzeniem działań edukacyjnych wśród okolicznej młodzieży szkolnej – podkreślano w trakcie wydarzenia.

Nominowana do nagrody starosty była także Katarzyna Sosnowska. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach jest również założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Dratwa” oraz wiceprezesem Fundacji „Otwórzmy Serca dla Dzieci”, która działa przy szkole w Rzerzęczycach. Skończyło się jednak na wyróżnieniu.  

– Pod jej opieką działa czternaście zespołów, sama również prowadzi zajęcia w pracowni malarskiej. Pani Katarzyna skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne i realizuje ambitne projekty kulturalne – nie szczędzono słów uznania w kierunku Sosnowskiej podczas prezentacji osób nominowanych do nagrody.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter