fbpx

Mstów

Będzie nowocześnie i taniej. Wymienią tysiąc osiemset lamp

fot. Urząd Gminy Mstów

Mstów inwestuje w energooszczędne, ledowe oświetlenie ulic, parków i gminnych placów. Do wymiany idzie niemal 1,8 tys. przestarzałych punktów świetlnych.

Rozstrzygnięty w drugiej połowie kwietnia przetarg wygrała firma Inst-El z Sokółki. Za przewidziany w specyfikacji zadania zakres prac zainkasuje 1,9 mln zł. Znaczna część tej kwoty sfinansowana będzie z dotacji unijnej. Samorząd pozyskał na ten cel 1,2 mln zł.

Ma być nie tylko nowocześnie, ale przede wszystkim taniej. Jak podkreślają urzędnicy, inwestycja ma przynieść w najbliższej przyszłości duże oszczędności dla budżetu. Rachunki za prąd mają zmaleć niemal o połowę. W projekcie założono, że całkowity pobór mocy ma się zmniejszyć minimum o 43 proc. w stosunku do stanu obecnego.

– Aktualnie duża część oświetlenia ulicznego na naszym terenie oparta jest na przestarzałych technologicznie lampach, pochłaniających bardzo dużo energii w stosunku do lamp najnowszej generacji. W gminie dominują głównie lampy rtęciowe i sodowe, które zużywają dwukrotnie więcej energii elektrycznej w porównaniu do oświetlenia LED. Modernizacja i wymiana na nowe oprawy pozwoli na znaczne oszczędności w budżecie gminnym z tytułu opłat za oświetlenie uliczne – mówi Tomasz Gęsiarz, wójt gminy.

Montaż urządzeń ma się zakończyć z końcem września.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter