fbpx

Mstów

Decyzją wojewody zmieniono nazwę jednej z ulic w gminie

fot. Urząd Gminy Mstów

Ulica 16 Stycznia, która od lat biegnie przez Mstów i Wancerzów, będzie mieć nową nazwę. To efekt zarządzenia wojewody śląskiego.

Urząd Wojewódzki w Katowicach swoją decyzję wydał na na podstawie opinii, jaką przedstawiła działająca przy Instytucie Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. IPN uznał, że data 16 stycznia symbolizuje i propaguje okres komunizmu.

– 16 stycznia 1945 roku nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej na teren gminy Mstów. Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było – niezgodnie z faktami historycznymi – jako „dzień wyzwolenia”. Przedmiotowa nazwa, honorująca moment wkroczenia Armii Czerwonej do wymienionej miejscowości, spełnia rolę daty symbolizującej komunizm – można przeczytać w uzasadnieniu.

Od 29 marca, czyli od momentu kiedy miną dwa tygodnie od chwili opublikowania zarządzenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, obowiązywać zacznie nowa nazwa ulicy. Arteria zyska miano Gminnej. Jak przekonują miejscowi urzędnicy, zmiana nazwy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających tę dotychczasową.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter