fbpx

Dąbrowa Zielona

Do gminy zajrzą Sąsiedzi. To znana grupa folkowa, która gra szanty

fot. Fotolia

Pracownicy lokalnego ośrodka kultury organizują w niedzielę koncert szantowy. Impreza odbędzie się na terenie stawów hodowlanych w Cielętnikach.

Pierwotnie szanty śpiewano podczas pracy na żaglowcach. Miały one za zadanie pomagać w synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy. Najbardziej sprawdzały się wtedy, gdy konieczne było użycie dużej siły wymagającej zaangażowania wielu osób. Nie tylko urozmaicały pracę na pokładzie, ale przede wszystkim wspierały wykonywanie monotonnych, rytmicznych czynności. Ton pieśniarzom nadawał szantymen. Każdorazowo po wyśpiewanej frazie, odpowiadał mu chór żeglarzy.

Polska ma szczególnie bogate tradycje w tym zakresie. Od przełomu lat 70. ubiegłego wieku jesteśmy jednym z czołowych państw na świecie, w którym wykonuje się szanty. Mało tego, każdego roku w kraju odbywa się około setki festiwali związanych z tym nurtem muzycznym. Paradoksalnie rodzimi twórcy nie rekrutują się jedynie spośród mieszkańców nadmorskich miejscowości. Przekaz tych folkowych utworów jest na tyle uniwersalny, że znajdują one wykonawców choćby i na Śląsku. To właśnie stamtąd pochodzi zespół Sąsiedzi, który 17 czerwca wystąpi w Cielętnikach.

Sekstet powstał w 2001 roku w Gliwicach. Artyści w swojej twórczości wykorzystują mandolinę, skrzypce, koncertinę, bodhran, flety, gitarę i drumle. Są laureatami wielu nagród zdobytych podczas najważniejszych wydarzeń marynistycznych w Polsce. To jedyny krajowy zespół tradycyjnego folku morskiego, który wystąpił na trzech najważniejszych festiwalach szantowych na świecie. Mowa o Shanties w Krakowie, Chante de Marin w Paimpol i Sea Music Festival w Mystic Seaport Museum w Stanach Zjednoczonych. W swojej kilkunastoletniej karierze zdążyli zagrać kilkaset koncertów. Nie tylko w Polsce, ale i poza jego granicami.

Przed publicznością zespół zaprezentuje się w okolicy godz. 20. Organizatorzy nad stawy zapraszają jednak wcześniej, bo już od godz. 15. W programie na ten dzień przewidziano także zawody i pokazy wędkarskie, konkursy plastyczne z atrakcyjnymi nagrodami oraz inne występy artystyczne. Na najmłodszych czekać będą różne gry i zabawy. Dzieci będą mogły także pobawić się na dmuchańcach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter