fbpx

Mstów

Drogę transportu rolnego w Mstowie czeka gruntowny remont. Gmina pozyskała na to spore środki

fot. Urząd Gminy Mstów

Prawie 280 tys. zł dofinansowania otrzyma urząd gminy na modernizację drogi transportu rolnego w Mstowie.

Gruntowa droga stanowi komunikację do pól dla mieszkańców Mstowa i okolicznych miejscowości. Charakteryzuje ją nierówna nawierzchnia z licznymi zagłębieniami i zastoiskami wody, co utrudnia dojazd maszynami rolniczymi. To się wkrótce zmieni bowiem w drugim półroczu zrealizowana zostanie jej przebudowa. Arteria zyska nawierzchnię z asfaltobetonu, zostaną utwardzone pobocza i wykonane zjazdy.

– Modernizacja przyczyni się do poprawy funkcjonalności drogi, polepszenia jej parametrów technicznych oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ułatwi też rolnikom dojazd do pól – przekonuje wójt Tomasz Gęsiarz.

Kierowany przez włodarza urząd przygotował na początku roku wniosek, który spotkał się z przychylnością katowickich urzędników. Tym samym dokument znalazł się liście rankingowej wniosków objętych dofinansowaniem ze środków budżetu województwa. W połowie czerwca, w Sejmiku Śląskim w Katowicach, w obecności członków zarządu województwa, doszło do przekazania umowy.

Całkowita długość drogi to blisko kilometr. Jej szerokość wraz z mijankami wyniesie z kolei trzy i pół metra. Zakres przewidzianych prac obejmie między innymi korytowanie, wzmocnienie podłoża poprzez wykonanie stabilizacji i podbudowy z kruszywa kamiennego. Projekt przewiduje położenie asfaltobetonowej nawierzchni, wykonanie pobocza utwardzonego kruszywem kamiennym, plantowanie i ukształtowanie przyległego terenu wzdłuż drogi, a na koniec umieszczenie oznakowania.

– Wspomniana droga to kolejny odcinek malowniczego „Szlaku Warowni Jurajskich” między Mstowem a Małusami Wielkimi. W ubiegłym roku wykonaliśmy pierwszy etap. Od strony Małus Wielkich aktualnie jest wykonywany kolejny. Po zakończeniu prac dofinansowanego odcinka pozostanie jedynie do zrealizowania bezpośrednie połączenie z ulicą Wolności w Mstowie, tak, aby złączyć ją nakładką asfaltową z Małusami Wielkimi. To zadanie planujemy natomiast na pierwsze półrocze przyszłego roku – dodaje wójt Gęsiarz.

Jak przekonuje samorządowiec, powstanie kolejne ciekawe, szczególnie dla rowerzystów i pieszych, połączenie turystyczne. Ten teren charakteryzują piękne widoki, idealne na rowerowe przejażdżki czy spacery.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter