fbpx

Miedźno

Gmina Miedźno liderem zrównoważonego rozwoju w powiecie kłobuckim

fot. Urząd Gminy Miedźno

Dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił pod koniec października „Ranking Samorządów 2023”, przedstawiający polskie gminy w świetle efektywności, ale i wyzwań przed jakimi jeszcze stoją, na ścieżce zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Spośród ponad półtora tysiąca gmin wiejskich w kraju gmina Miedźno po raz kolejny została najwyżej oceniona pośród wszystkich samorządów z powiatu kłobuckiego. Sklasyfikowano ją na 139. miejscu w kraju. 

– Uzyskaliśmy najlepszy wynik punktowy spośród wszystkich gmin w powiecie kłobuckim i jednocześnie drugi w całym subregionie częstochowskim – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Lepiej punktował tylko Lelów, który zaszeregowano na 22. miejscu. Nie zmienia to jednak faktu, że od kilku lat samorząd zarządzany przez Piotra Derejczyka w tym prestiżowym zestawieniu zajmuje czołowe miejsca. Dwa lata temu była to 59. lokata, a przed rokiem – 109.

Ranking „Rzeczpospolitej” oparty jest o szczegółową analizę danych w różnych aspektach działalności lokalnego życia. Kryteria oceny obejmują ponad pięćdziesiąt wskaźników. Główne kategorie, które są brane pod uwagę, to przede wszystkim efektywność zarządzania finansami, infrastruktura, edukacja, kultura, ochrona zdrowia, a także dostęp do usług publicznych. Źródłem są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez lokalne władze w specjalnej ankiecie.

– Coroczne zestawienie przygotowywane przez uznanych ekspertów współpracujących z redakcją dziennika stanowi ważne narzędzie, które pozwala na ocenę kondycji samorządów, analizę ich działań oraz identyfikację obszarów, w których konieczne są dalsze inicjatywy. To istotna ilustracja oceny pracy i osiągnięć samorządów na różnych szczeblach. Wyniki pozwalają na weryfikację skuteczności działań w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej – komentuje wójt Piotr Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter