fbpx

Miedźno

Kolejne ponad pięćset lamp idzie do wymiany

fot. Fotolia

Wójt Piotr Derejczyk i kierowany przez niego urząd postawili sobie za cel poprawę bezpieczeństwa na terenie całej gminy. Nie dość, że obecnie kompleksowo budowane jest oświetlenie uliczne w kilku miejscowościach, to samorząd zdobył właśnie ponad 850 tys. zł na wymianę ponad pięciuset pięćdziesięciu starych lamp.

Nowy projekt oświetleniowy ma być realizowany tam, gdzie nie przewidują budowy infrastruktury oświetleniowej ustalenia podpisanej ponad dwa lata temu umowy z firmą IZIM. Zadanie realizowane jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a po jego zakończeniu gmina ma zyskać prawie tysiąc siedemset nowych punktów świetlnych. Ich ilość zwiększy się trzykrotnie w stosunku do stanu pierwotnego, ale co nie mniej ważne – równocześnie pobór prądu ma spaść o niemal 60 proc.

– Poprawa bezpieczeństwa poprzez zapewnienie dobrego oświetlenia ulicznego był najczęstszym postulatem kierowanym do urzędu przez mieszkańców. Od dwóch lat realizujemy największą w Polsce inwestycję oświetleniową w formule PPP. Jej wartość to ponad 22 mln zł. Infrastruktura jest budowana od podstaw. Wiele z naszych miejscowości – Władysławów, Mokra, Ostrowy nad Okszą, Mazówki – ma już zapewnione nowoczesne i, co ważne dla gminy, energooszczędne oświetlenie. Prace trwają w kolejnych sołectwach – komentuje wójt Derejczyk.

Z początkiem miesiąca lokalny samorząd znalazł się ponadto w gronie trzech gmin z powiatu, które pozyskały pieniądze na zadania oświetleniowe w ramach programu „Rozświetlamy Polskę”. Dofinansowanie ma sięgnąć 850 tys. zł, a szacowana wartość zadania to nieco ponad 1 mln zł.

– Projekt PPP uzupełnimy o modernizację istniejącego na terenie gminy oświetlenia, polegającą na wymianie pięciuset pięćdziesięciu trzech opraw nieenergooszczędnych na nowe oprawy led’owe. To właśnie na to pozyskaliśmy prawie 850 tys. zł z „Polskiego Ładu” – informuje włodarz Miedźna.

Jak dodaje, rozbudowa takiej infrastruktury realizowana jest także przy okazji prac na lokalnych drogach. Tak było choćby w przypadku przebudowy ponad dziesięciokilometrowego układu drogowego w Miedźnie. W ubiegłym roku sfinalizowano bowiem prace za niemal 10 mln zł przy ulicach Dębowej, Sosnowej, Ogrodowej oraz Polnej. Budowa tych czterech ulic stworzyła de facto obwodnicę biegnącej przez Miedźno drogi wojewódzkiej DW491, która ma być wkrótce modernizowana na całym odcinku od Częstochowy do granicy województwa śląskiego.

– Wszystkie duże projekty drogowe, które realizujemy, zawsze mają w zakresie prac budowę lub modernizację oświetlenia ulicznego. Obecnie jesteśmy po przetargach na budowę siedmiu ulic w Borowej i realizację przebudowy całego układu drogowego w Kołaczkowicach Małych, Kołaczkowicach Dużych i Wapienniku. Ich wartość to ponad 30 mln zł i tam także pojawi się kilkaset nowych słupów i lamp – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter