fbpx

Mstów

Grodzisko Gąszczyk zaprasza w podróż do czasów średniowiecza

fot. Pixabay

Zbliża się trzecia edycja rycersko-archeologicznego pikniku „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Wydarzenie, które odbędzie się na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa dwa dni.

Piknik to wspólna impreza gminy i rekonstruktorów z grupy „Żelazny Wilk”. Przygotowują ją przy współpracy z Muzeum Częstochowskim, krakowskim bractwem „Wotczina Raróg” oraz Jurajskim Stowarzyszeniem „Nowa Tradycja”. Jej dwie wcześniejsze odsłony organizowane były w powakacyjnym okresie. W tym roku jest inaczej i to nie tylko ze względu na warunki pogodowe. Główny powód zmiany terminu wynika z udostępnienia młodzieży szkolnej przygotowanych przez rekonstruktorów warsztatów historycznych.

– Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swe początki datuje aż o tysiąc lat wcześniej, jeszcze w czasach kultury łużyckiej – wyjaśnia Tomasz Gęsiarz, wójt gminy.

Jak przekonuje włodarz, na te dwa dni organizatorzy przygotowują wiele atrakcji. Jedną z nich będą warsztaty skórnicze, odlewnicze, hafciarskie, tkackie czy kowalskie.

– W ich trakcie będzie można zobaczyć między innymi ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni oraz tkanie materiałów. Nie zabraknie również smacznych potraw utrzymanych w duchu z tego okresu, a które zostaną przyrządzone podczas warsztatów kulinarnych. Planowany jest też występ grupy muzycznej – wymienia.

Uczestnicy pikniku będę mieli ponadto okazję wziąć udział w grach terenowych, poszukają skarbu i obejrzą pokazy uzbrojenia i walk.

Równie bogaty w atrakcje program przewidziano na sobotę. Drugi dzień ukierunkowany ma być głównie na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w osadzie, pojawi się okazja by podejrzeć jak wyglądało życie codzienne w X i XI wieku. „Wotczina Raróg” szykuje na ten dzień pokazy turniejów. Na sam koniec, wszystkie uczestniczące w wydarzeniu grupy rekonstrukcyjne, zainscenizują starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii, które stoczą bitwę o gród.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dla wygody uczestników udostępniony zostanie parking przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Stamtąd, oznaczoną drogą, będzie można dojść do Grodziska.

Newsletter

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Lokalnej żulerni zakazy niestraszne. Pomimo epidemii biesiadowali od rana

Rędziny

Newsletter