Zbliża się trzecia edycja rycersko-archeologicznego pikniku „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Wydarzenie, które odbędzie się na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa dwa dni.
Piknik to wspólna impreza gminy i rekonstruktorów z grupy „Żelazny Wilk”. Przygotowują ją przy współpracy z Muzeum Częstochowskim, krakowskim bractwem „Wotczina Raróg” oraz Jurajskim Stowarzyszeniem „Nowa Tradycja”. Jej dwie wcześniejsze odsłony organizowane były w powakacyjnym okresie. W tym roku jest inaczej i to nie tylko ze względu na warunki pogodowe. Główny powód zmiany terminu wynika z udostępnienia młodzieży szkolnej przygotowanych przez rekonstruktorów warsztatów historycznych.
– Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swe początki datuje aż o tysiąc lat wcześniej, jeszcze w czasach kultury łużyckiej – wyjaśnia Tomasz Gęsiarz, wójt gminy.
Jak przekonuje włodarz, na te dwa dni organizatorzy przygotowują wiele atrakcji. Jedną z nich będą warsztaty skórnicze, odlewnicze, hafciarskie, tkackie czy kowalskie.
– W ich trakcie będzie można zobaczyć między innymi ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni oraz tkanie materiałów. Nie zabraknie również smacznych potraw utrzymanych w duchu z tego okresu, a które zostaną przyrządzone podczas warsztatów kulinarnych. Planowany jest też występ grupy muzycznej – wymienia.
Uczestnicy pikniku będę mieli ponadto okazję wziąć udział w grach terenowych, poszukają skarbu i obejrzą pokazy uzbrojenia i walk.
Równie bogaty w atrakcje program przewidziano na sobotę. Drugi dzień ukierunkowany ma być głównie na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w osadzie, pojawi się okazja by podejrzeć jak wyglądało życie codzienne w X i XI wieku. „Wotczina Raróg” szykuje na ten dzień pokazy turniejów. Na sam koniec, wszystkie uczestniczące w wydarzeniu grupy rekonstrukcyjne, zainscenizują starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii, które stoczą bitwę o gród.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dla wygody uczestników udostępniony zostanie parking przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Stamtąd, oznaczoną drogą, będzie można dojść do Grodziska.