W połowie maja miejscowy urząd zaczął przyjmować wnioski w ramach końcowej sprzedaży węgla i jego pochodnych.
Dzięki nowelizacji ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe wprowadzono, a właściwie zniesiono kilka ograniczeń dla samorządów, które przystąpiły do programu dystrybucji tego opału.
Węgiel może teraz nabyć każdy, nawet mieszkaniec spoza gminy, byleby był uprawniony do dodatku węglowego. Nie obowiązują już również limity ilościowe na gospodarstwo domowe, można kupić dowolny tonaż.
W zasobach gminy Miedźno według stanu na połowę maja pozostało ponad dwieście piętnaście ton ekogroszku i czterdzieści siedem ton orzecha. Cena, za jaką samorząd oferuje węgiel to 1,7 tys. zł za tonę paliwa.
Nowe wnioski przyjmowane są do końca czerwca lub do wyczerpania posiadanych zapasów. Chętni muszą się zatem pospieszyć, gdyż ostatecznym terminem, do którego gmina będzie mogła prowadzić sprzedaż, jest 31 lipca.
– Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym drugim przypadku powinien zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym – informuje Daria Piątek, rzecznik prasowy urzędu gminy.