fbpx

Miedźno

Kolejne inwestycje gminy w tereny rekreacyjne w Borowej

fot. Urząd Gminy Miedźno

Wójt Piotr Derejczyk pozyskał właśnie kolejne pieniądze na rewitalizację terenów rekreacyjnych w Borowej. Po ubiegłorocznej inwestycji w budowę bulwarów, a jeszcze wcześniej plaży, tuż obok zbiórka wodnego i rzeki Białej Okszy ma teraz powstać także tężnia solankowa.

Teren, który gmina chce zagospodarować, jest obecnie obszarem luźnej zieleni parkowej, z niewielkim zbiornikiem wodnym w jego centralnej części. Dotychczasowe nakłady pozwoliły znacznie podnieść jego atrakcyjność, ale jak informują miejscowi urzędnicy, na obszarze brak jest infrastruktury, która umożliwiałaby osobom odwiedzającym spacery po tym terenie oraz odpoczynek.

Wsparcie na realizację kolejnego etapu rewitalizacji tego obszaru udało się gminie zdobyć z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wyniesie ono 250 tys. zł, a więc maksymalną wielkość, jaką można było otrzymać w konkursie „Zielona przestrzeń”. Do tego trochę dołoży i lokalny budżet. Koszt założonych prac oszacowano wstępnie bowiem na 303 tys. zł.

– Zadanie przewiduje między innymi budowę tężni solankowej, która, mamy nadzieję, będzie przyciągać do nowej przestrzeni mieszkańców i turystów. Bez wątpienia będzie to element wyróżniający, gdyż w najbliższej okolicy nie ma jeszcze takiego obiektu – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Poza budową wspomnianej tężni obszar zostanie uporządkowany, głównie z samosiejek i chaotycznie rosnących krzaków. To obiecali zrobić sami mieszkańcy Borowej, których udział w pracach jest jednym z warunków przyznania dotacji. Posadzą oni także trzydzieści cztery nowe drzewa liściaste, a wyłoniony wykonawca zajmie się ponadto budową ścieżek o nawierzchni z klińca kamiennego oraz schodów z prefabrykowanych bloków betonowych łączących ścieżkę z istniejącym chodnikiem. Zakupione i zamontowane będą także elementy małej architektury parkowej.

– Naszym celem jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spędzania wolnego czasu, przy wykorzystaniu naturalnej charakterystyki terenu. Zwiększenie atrakcyjności tego miejsca przyciągnie większą liczbę okolicznych mieszkańców, jak i również turystów, spacerowiczów i rowerzystów, umożliwiając im korzystanie z walorów, jakimi niewątpliwie jest znajdujący się tam zbiornik wodny, piękny park, a wkrótce i projektowana tężnia solankowa – zaznacza wójt Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter