fbpx

Miedźno

Miedźno i Koniecpol będą budować czynszówki. Gminy przystąpiły do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

fot. Krajowy Zasób Nieruchomości

Z końcem lutego w Lublińcu przedstawiciele trzynastu gmin z województw śląskiego i opolskiego, przy współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości, podpisali akt notarialny powołujący do życia spółkę, która ma się zająć budową mieszkań na wynajem w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Do SIM Śląsk Północ przystąpiły dwa samorządy z regionu. To Miedźno i Koniecpol, które liczą, że dzięki temu na ich terenie wybudowanych zostanie około dziewięćdziesięciu nowych mieszkań.

Co do zasady SIM-y mają działać na podobnych zasadach co wcześniejsze Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zadaniem spółki jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, których dochody nie pozwalają na przyznanie lokalu komunalnego, a jednocześnie są zbyt niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednakże mających tzw. zdolność czynszową, czyli pozwalającą na regularne opłacanie ustalonej kwoty najmu.

Dla przyszłych użytkowników takich lokali ma to być bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż stawki czynszu określa górny pułap do 5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego. Bez wątpienia będzie taniej niż na rynku komercyjnym. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego, która to z kolei może być rozliczona w obniżonych stawkach czynszu bądź da możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności i perspektywie stania się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości.

Podpisana 28 lutego umowa powołała więc do życia dwudziesty trzeci taki podmiot w kraju. Oprócz samorządów z regionu przystąpiły do niego takie gminy, jak Kochanowice, Kolonowskie, Krupski Młyn, Lubliniec, Pawonków, Pyskowice, Toszek, Tworóg, Woźniki, Zawadzkie oraz Zbrosławice. Pełnomocnikiem ds. organizacji SIM Śląsk Północ została Agnieszka Związek, dyrektor inwestycyjny w Urzędzie Gminy Miedźno.

W ogólnych planach spółki jest wybudowanie przeszło pół tysiąca mieszkań. Na terenie Koniecpola ma być ich około siedemdziesięciu, a gmina Miedźno zaplanowała budowę dwóch obiektów w Ostrowach nad Okszą z około dwudziestoma lokalami.

– Na terenie naszej gminy zaplanowaliśmy wzniesienie dwupiętrowego budynku z około dwudziestoma lokalami mieszkalnymi w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Nauczyciela w Ostrowach nad Okszą, przy ulicy Chabrowej i Wąskiej. Przy wyborze lokalizacji kierowaliśmy się potencjałem miejscowości w postaci dostępności do infrastruktury społecznej jak szkoła, przedszkole czy dostępem do komunikacji publicznej. Nie bez znaczenia jest również rosnąca chęć do osiedlania się w Ostrowach nad Okszą – komentuje Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno. – To dla nas olbrzymia szansa na rozwój budownictwa mieszkaniowego i zaoferowanie mieszkańcom przystępnych cenowo lokali. Samo podpisanie umowy pozwala uruchomić całą procedurę, by w jak najszybszym czasie inwestycja mogła wystartować – podkreśla.

W podobnym tonie wybrzmiewają słowa burmistrza Koniecpola.

– Obecnie planujemy, że powstanie u nas około siedemdziesięciu mieszkań o średniej powierzchni 52 m². Podpisanie umowy notarialnej umożliwia nam rozpoczęcie procedury związanej z przygotowaniem projektu technicznego, uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia jak najszybciej budowy mieszkań – mówi Ryszard Suliga, cytowany przez lokalny serwis koniecpol.info.

O tym, jakie korzyści płyną do samorządów, które decydują się na takie rozwiązania, podnosił podczas podpisania umów Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Stwierdził, że szczególnie dla małych gmin udział w SIM-ach praktycznie bezkosztowy.

– Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa ofiaruje każdej z gmin 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce. Oprócz tych 3 mln zł mamy do dyspozycji, w ramach funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, do 35 i 10 proc. wartości inwestycji, czyli razem z tymi 3 mln zł – do 50 proc. wartości inwestycji. Mamy też specjalny kredyt dla SIM z Banku Gospodarstwa Krajowego – oświadczył.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter