Na wiosnę ruszą prace przy dwóch kluczowych inwestycjach drogowych

Mstów

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach rozstrzygnął dwa przetargi dotyczące remontów drogi nr 786. Chodzi o poprawę odwodnienia w rejonie kluczowego skrzyżowania w Mstowie oraz modernizację okrytego złą sławą „zakrętu śmierci” w Zawadzie.

W obydwu przypadkach realizacja inwestycji rozpocznie się na wiosnę i potrwa najpóźniej do końca października przyszłego roku.

Za blisko 1,7 mln zł poprawione ma zostać odwodnienie odcinka ulicy Ogrodowej na wysokości Skały Miłości. O sfinansowanie tego zadania władze gminy zabiegały kilka lat. Dlaczego wdrożenie tego rozwiązania jest tak istotne? Chodzi o specyficzne ukształtowanie terenu w tym miejscu i związane z tym zagrożenie podtopieniami w okresach, kiedy stan wód Warty wyraźnie się podnosi.

Odcinek leżący na wysokości Skały Miłości czeka między innymi wymiana konstrukcji nawierzchni istniejącej jezdni, odtworzenie chodnika po prawej stronie oraz lewostronnego pobocza, przebudowa przydrożnego rowu, a także budowa przepustu drogowego pod korpusem drogi i rowu łączącego jego wylot z korytem rzeki.

Równie intensywne działania gmina podejmowała w kontekście korekty zakrętu „na górce zawadzkiej”. Na przestrzeni ostatnich lat było to miejsce wielu kolizji i wypadków, obfitujących w szereg ofiar śmiertelnych i jeszcze więcej rannych. W tym przypadku wartość prac oszacowano na prawie 4,4 mln zł.

Remont obejmie swym zakresem odcinek na wysokości ulicy Wolności 127 w Mstowie, w kierunku miejscowości Zawada. Droga na całym odcinku będzie posiadała szerokość od 6,5 do 7 metrów. Dla feralnego łuku zaprojektowano odpowiednie poszerzenia. Po obu stronach jezdni wykonane zostaną pobocza z destruktu asfaltowego.

– Tymi dwoma tematami konsekwentnie zajmowaliśmy się od początku mojej pierwszej kadencji. Cieszę się, że na wiosnę przystąpimy do ostatniego etapu i za rok o tej porze wszelkie prace związane z tymi modernizacjami będą już dawno ukończone – mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Adrian Biel, fot. Shutterstock