fbpx

Kłomnice

„Nadolzianie” najlepsi na kłomnickim festiwalu folklorystycznym

fot. Piotr Biernacki

Wywodzą się z Kaczyc, w gminie Zebrzydowice. Regionalny Zespół Śpiewaczy „Nadolzianie”, który wykonuje pieśni rodem ze Śląska Cieszyńskiego, wygrał tegoroczny Festiwal Folklorystyczny „Zza Miedzy”.

W przeglądzie, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprezentowało się ostatecznie siedemnaście grup. Liczną reprezentację stanowiły w tym roku formacje ze Śląska, województwa łódzkiego czy świętokrzyskiego. Nie zabrakło oczywiście i miejscowych czy okolicznych akcentów ludowych, które, jak wskazuje werdykt jury, na tle gości świetnie się zaprezentowały.

Drugie miejsce przyznano bowiem działającemu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach Folklorystycznemu Zespołowi Śpiewaczy „Klepisko”. Trzecia lokata przypadła natomiast „Grodzianom” z Grodziska. Wręczono także dwa wyróżnienia. Powędrowały one do Zespołu Akordeonistów „Kleofas” z Katowic oraz działającego przy kole gospodyń w Skrzydlowie zespołu „Kumosie”. Wyżej wymienionym władze gminy wręczyły nagrody finansowe.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować naszym gościom za przybycie, za uświetnienie swoimi artystycznymi występami wydarzenia. Bez zaangażowania tych osób, które kochają i chcą pielęgnować piękne polskie tradycje ludowe oraz promować je, takie imprezy po prostu nie mogłyby się odbyć. Integracja środowiska artystów wykonujących wspaniały repertuar folklorystyczny to inicjatywa, którą na pewno będziemy mocno wspierać i przybliżać go naszym mieszkańcom, jak i tym z okolicznych gmin – mówi Piotr Juszczyk, wójt gminy Kłomnice.

Poza grupami, które rywalizowały w przeglądzie, swoje umiejętności zaprezentowały także „Kłomnickie Płomyczki”, „Senioritki”, Klub Tańca Towarzyskiego „Styl” oraz Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, której towarzyszyły mażoretki „Fanaberia”. Był i pokaz taekwondo formacji „Respekt”. Całość wieczoru zwieńczył koncert Afromental.

Poza czysto rozrywkowymi, czy też biesiadnymi wrażeniami, wielu z uczestników imprezy zdecydowało się wspomóc działalność Fundacji DKMS. Jak informowali redakcję obecni na terenie imprezy wolontariusze organizacji, w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych, zwalczających nowotwory krwi, zarejestrowało się ponad trzydzieści osób.

– Cieszę się bardzo, że do tej akcji przyłączyło się tak liczne grono mieszkańców. To wspaniała wiadomość. Dziękuję im, że przy tej okazji zdecydowali się na to, aby dać potencjalnym potrzebującym szansę na zdrowie, a przede wszystkim dalsze życie – komentuje włodarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter