fbpx

Miedźno

Noworoczne tournée orkiestry z Miedźna. Kolędują dla dziewczynki walczącej z guzem mózgu

fot. Orkiestra Dęta OSP Miedźno

Orkiestra Dęta OSP Miedźno pracowicie rozpoczęła nowy rok. Swoimi występami w świątyniach powiatu kłobuckiego, podczas których prezentują piękny, bożonarodzeniowy repertuar zachęcają jednocześnie do wsparcia zbiórki na rzecz ciężko chorej Agaty Kuberskiej. Ośmiolatka przechodzi obecnie intensywną terapię w Stanach Zjednoczonych mającą zwalczyć guza mózgu.

Jak do tej pory muzycy dali trzy koncerty. Wraz ze Schola Dio Angeli z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie wystąpili w swoim rodzinnym Miedźnie, a następnie w Popowie. Trzeci natomiast miał miejsce 16 stycznia w Łobodnie.

Koncerty noworoczne mają niezwykłą oprawę. Cieszą się wielkim zainteresowaniem mieszkańców powiatu kłobuckiego, a szczytny cel kolędowania sprawia, że ochoczo wspierają datkami przedsięwziętą inicjatywę. Jak choćby w rodzimej miejscowości, gdzie zbiórka charytatywna zasilona została kwotą ponad 6 tys. zł.

Bogata historia Orkiestry Dętej OSP Miedźno sięga 1921 roku. Sto lat temu dowodził nią Franciszek Paluszkiewicz. Obecnym jej kapelmistrzem jest Miłosz Janik. Przez ten czas na trwałe wpisała się w życie kulturalne nie tylko gminy Miedźno. Jej występy towarzyszą uroczystościom religijnym, patriotycznym, ale i wydarzeniom o czysto rozrywkowym charakterze.

Bez wątpienia orkiestra zalicza się dzisiaj do najlepszych zespołów dętych nie tylko w regionie. Ciężka praca owocowała laurami zarówno na powiatowych czy ogólnokrajowych przeglądach, ale i nominacjami podczas mistrzostw świata w Kanadzie w 2019 roku i Japonii w 2020. Te udało się zdobyć na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych „Alte Kameraden 2018” w Gorzowie Wielkopolskim. Na mistrzostwa świata niestety nie udało się pojechać. Takie przedsięwzięcie to olbrzymie wyzwanie logistyczne, ale przede wszystkim finansowe.

W 2020 roku, pomimo wielu pandemicznych obostrzeń, muzycy z Miedźna wzięli udział w wyjątkowym projekcie. Byli częścią stuosobowej orkiestry, którą tworzyli wspólnie z kolegami z Kłomnic, Dąbrowy Zielonej, Ostrów nad Okszą, Pińczyc, Rędzin, Wręczycy Wielkiej i Mykanowa. Swoje umiejętności szlifowali pod batutą Mariusza Dziubka, dyrygenta Narodowej Orkiestry Dętej, a efekt projektu można było podziwiać we wrześniu 2020 roku podczas finałowego koncertu w Mykanowie. Wieńczył on obchody jubileuszu 110-lecia tamtejszej orkiestry, podczas którego lokalni artyści wystąpili u boku wielu gwiazd polskiej estrady.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter