Na zlokalizowanym za Górą Dobrą w Wancerzowie cmentarzu, który przez lokalną społeczność nazywany jest „cholerycznym”, stanęła pamiątkowa tablica w formie pylonu.
Tutejszy samorząd otrzymał dofinansowanie z Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego-Fundusz Patriotyczny – „Wolność po polsku edycja 2023” na sfinansowanie wykonania tablicy informacyjnej. Dzięki pozyskanym środkom gmina zamówiła wysoki na dwa metry pylon z jednostronnie zadrukowaną grafiką. Całość usytuowana jest na betonowej podstawie, tablicę charakteryzuje stalowa konstrukcja i solarne oświetlenie led’owe.
Pylon stanął w brzozowo-dębowym lesie w Wancerzowie, tuż za Dobrą Górą. Jej znakiem rozpoznawczym są drewniane krzyże, które stanowią pozostałości po cmentarzu epidemiologicznym, przez społeczność lokalną nazwanym „cholerycznym”.
– Położona na stoku wzniesienia nekropolia, znajduje się dokładnie naprzeciwko mstowskiego cmentarza żydowskiego, ale po drugiej stronie rzeki Warty. Zajmuje teren liczący ponad dwieście metrów kwadratowych, otoczony lekkim obwarowaniem i pozostałościami po murze z kamienia wapiennego. Wewnątrz znajdują się drewniane krzyże – informują urzędnicy ze Mstowa.
Cmentarz stanowi miejsce pochówku mieszkańców zmarłych po epidemii cholery, która według miejscowych przekazów miała miejsce po Powstaniu Styczniowym w 1863 roku. W XIX wieku cholera była prawdziwym postrachem Europy. Choroba zabiła setki tysięcy ludzi na ziemiach polskich.
– Cmentarz został wydzielony kamieniami i fragmentami kamiennego muru. W 2015 roku pamiątkowe krzyże zostały poddane renowacji. Głównie poprzez ich gruntowną odnowę oraz przymocowanie do betonowej konstrukcji, a teren wokół cmentarza został uporządkowany – dodają pracownicy urzędu gminy.