fbpx

Mstów

Pamiątkowy pylon na cmentarzu w Wancerzowie

fot. Urząd Gminy Mstów

Na zlokalizowanym za Górą Dobrą w Wancerzowie cmentarzu, który przez lokalną społeczność nazywany jest „cholerycznym”, stanęła pamiątkowa tablica w formie pylonu.

Tutejszy samorząd otrzymał dofinansowanie z Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego-Fundusz Patriotyczny – „Wolność po polsku edycja 2023” na sfinansowanie wykonania tablicy informacyjnej. Dzięki pozyskanym środkom gmina zamówiła wysoki na dwa metry pylon z jednostronnie zadrukowaną grafiką. Całość usytuowana jest na betonowej podstawie, tablicę charakteryzuje stalowa konstrukcja i solarne oświetlenie led’owe.

Pylon stanął w brzozowo-dębowym lesie w Wancerzowie, tuż za Dobrą Górą. Jej znakiem rozpoznawczym są drewniane krzyże, które stanowią pozostałości po cmentarzu epidemiologicznym, przez społeczność lokalną nazwanym „cholerycznym”.

– Położona na stoku wzniesienia nekropolia, znajduje się dokładnie naprzeciwko mstowskiego cmentarza żydowskiego, ale po drugiej stronie rzeki Warty. Zajmuje teren liczący ponad dwieście metrów kwadratowych, otoczony lekkim obwarowaniem i pozostałościami po murze z kamienia wapiennego. Wewnątrz znajdują się drewniane krzyże – informują urzędnicy ze Mstowa.

Cmentarz stanowi miejsce pochówku mieszkańców zmarłych po epidemii cholery, która według miejscowych przekazów miała miejsce po Powstaniu Styczniowym w 1863 roku. W XIX wieku cholera była prawdziwym postrachem Europy. Choroba zabiła setki tysięcy ludzi na ziemiach polskich.

– Cmentarz został wydzielony kamieniami i fragmentami kamiennego muru. W 2015 roku pamiątkowe krzyże zostały poddane renowacji. Głównie poprzez ich gruntowną odnowę oraz przymocowanie do betonowej konstrukcji, a teren wokół cmentarza został uporządkowany – dodają pracownicy urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter