fbpx

Mstów

Samorząd pozyskał sześć i pół miliona złotych na dwa ważne projekty

fot. Urząd Gminy Mstów

Z budżetu centralnego trafi do gminy 2 mln zł na modernizację budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobyłczycach oraz 4,5 mln zł na przebudowę obiektu Szkoły Podstawowej w Kucharach. Te dwa złożone przez gminę projekty zyskały akceptację w ramach kolejnej, ósmej już edycji finansowanego przez podatników rządowego programu – tzw. Polskiego Ładu.

W zlokalizowanym w centrum Kobyłczyc wielofunkcyjnym budynku mieści się zarówno siedziba tamtejszej ochotniczej straży pożarnej, jak i koła gospodyń wiejskich.

– To jedyne miejsce mogące pełnić funkcję centrum społeczno-kulturalnego Kobyłczyc. Niestety jego aktualny stan techniczny uniemożliwia pełne wykorzystanie możliwości obiektu, a brak odpowiedniego zaplecza socjalnego utrudnia działania ratowniczo-gaśnicze członków OSP oraz funkcjonowanie pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Niwianki” – tłumaczy wójt Tomasz Gęsiarz.

To właśnie z tego względu lokalne władze postanowiły sięgnąć po rządowe fundusze. Pracownicy urzędu gminy przygotowali odpowiednią dokumentację i udało się. W ramach realizacji prognozowanego zadania przewidziana jest kompleksowa przebudowa i rozbudowa obiektu, z wydzieleniem strefy socjalnej zarówno dla druhów z OSP, jak i dla członkiń KGW wraz z zapleczem sanitarnym.

– Prace wykończeniowe i remontowe zostaną przeprowadzone we wszystkich pomieszczeniach, z wykonaniem wszelkich koniecznych robót budowlanych związanych z modernizacją. Dodatkowo przewidziany jest zakup niezbędnego wyposażenia – wymienia włodarz Mstowa.

Przebudowę i rozbudowę czeka również budynek znajdującej się w Kucharach filii mstowskiej szkoły podstawowej. Tutaj kwota pozyskanego dofinansowania jest ponad dwukrotnie większa i sięga 4,5 mln zł.

– Wybudowana w pierwszej połowie ubiegłego wieku nieruchomość jest w złym stanie technicznym, a istniejąca infrastruktura lokalowa nie zaspokaja bieżących potrzeb społeczności Kuchar, uczniów, rodziców oraz nauczycieli. W budynku brakuje przestrzeni do zajęć, a w szczególności jednego większego pomieszczenia, które mogłoby spełniać rolę sali przedszkolnej i sali gimnastycznej, a także miejsca przeznaczonego na uroczystości szkolne czy spotkania mieszkańców – tłumaczą pracownicy urzędu gminy.

Jak podkreślają, realizacja inwestycji rozbudowy i przebudowy wspomnianej placówki jest niezbędna dla jej dalszego prawidłowego funkcjonowania, zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami.

– Rozbudowany obiekt szkolny docelowo powinien posiadać między innymi salę zajęć oddziału przedszkolnego, salę specjalistyczną, klasy lekcyjne, pokój nauczycielski, łazienki, szatnię, a także pomieszczenie gospodarcze, kotłownię i ciąg komunikacyjny – dodaje wójt Gęsiarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter