fbpx

Kłomnice

Starania przyniosły efekt. Zamontują sygnalizacje świetlne na DK91

fot. Pixabay

Po wielu latach batalii mieszkańców i władz samorządowych o ucywilizowanie ruchu na przebiegającej przez gminę Kłomnice drodze krajowej numer 91, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o budowie sygnalizacji świetlnych w Witkowicach i Kłomnicach.  – To nasz mały, wspólny sukces – mówi wójt Piotr Juszczyk.

14 sierpnia na stronie internetowej Dyrekcji ukazał się komunikat, informujący o ogłoszeniu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej, projektu docelowej organizacji ruchu, budowę sygnalizacji świetlnych wraz z wykonaniem robót towarzyszących w Witkowicach i Kłomnicach. W pierwszej z miejscowości przedsięwzięcie dotyczyć będzie skrzyżowania drogi krajowej z ulicą Główną. Ponadto mają zostać dobudowane dojścia do przejść dla pieszych. W drugiej – sygnalizatory staną na skrzyżowaniu z ulicą Sądową i Zdrowską. Wszystko ma być gotowe do 30 listopada.

Temat poprawy bezpieczeństwa na kłomnickim odcinku DK 91 podnoszony był przez lokalne władze od wielu lat. Zabiegi o tak oczekiwaną budowę obwodnicy miejscowości niestety na razie raczej się nie zmaterializują, ale nieustępliwość, ciągłe naciski na Dyrekcję o potrzebach remontów i przebudowy szlaku, paraliżowanego ogromnym natężeniem ruchu spowodowanym budową autostrady A1 czy też ubiegłoroczna inicjatywa, mająca zaangażować w rozwiązanie problemu także częstochowskich posłów i senatorów, przyniosła wreszcie zauważalny skutek.

Decyzja GDDKiA wychodzi naprzeciw dwóm z szeregu zgłaszanych przez samorządowców postulatów w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa, szczególnie tym niechronionym uczestnikom ruchu. W pobliżu skrzyżowania w Witkowicach znajduje bowiem się kościół i szkoła. Kolejne, w centralnym punkcie Kłomnic przy gminnym ośrodku kultury, to miejsce wielu sklepów i punktów usługowych.

– Cieszy nas, że wreszcie coś drgnęło i zauważono, z jak poważnym problemem bezpieczeństwa zmagamy się na co dzień. Apele, pisma czy też wnioski z setkami podpisów, zarówno przesyłane do GDDKiA, ministerstwa i te podnoszone na forum parlamentarnym wreszcie przyniosły mały sukces w tym temacie. Mały, ale wspólny, bo ziścił się wysiłkiem naprawdę wielu osób. Zarówno ja, jak mieszkańcy gminy, jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomogli nam w tych staraniach. Nie poprzestajemy jednak na tym, co już udało się wywalczyć – komentuje wójt Piotr Juszczyk.

Włodarz podkreśla, że na razie nie ma decyzji w zakresie kolejnej ważnej kwestii. Chodzi o przejście dla pieszych koło kościoła parafialnego w Kłomnicach, gdzie oprócz świątyni znajduje się największa szkoła podstawowa w gminie, kaplica pogrzebowa, a cały odcinek między kościołem i szkołą jest de facto skrzyżowaniem dwóch dróg gminnych oraz drogi powiatowej z DK 91.

– Po zakomunikowaniu nam tegorocznych planów przed GDDKiA wystosowaliśmy do tej instytucji kolejne pismo, w którym wnosimy o przebudowanie jeszcze i tego skrzyżowania. To istotne, by szczególnie dzieci nie toczyły nierównej walki z samochodami. Utworzenie ronda, łączącego wszystkie drogi, rozwiązałoby tę kwestię. Tym bardziej, że jako gmina posiadamy tam działkę, którą chcemy pod ten cel przeznaczyć – zaznacza włodarz. – Zdajemy sobie sprawę, że  zamontowanie sygnalizatorów czy nawet budowa ronda nie rozwiąże sprawy uciążliwego hałasu i natężenia ruchu, który na naszym terenie wzrósł do niemal 20 tysięcy pojazdów na dobę. Jednakże zmaleje zapewne prędkość pojazdów, ruch się spowolni, co zwiększy bezpieczeństwo. To jest dla nas, mieszkańców, w tym momencie najważniejsze – podkreśla Juszczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter