fbpx

Mstów

Trzy majowe święta. Gmina ufundowała tablicę pamiątkową poświęconą bohaterom wojennym

fot. Urząd Gminy Mstów

W niedzielne przedpołudnie 1 maja w gminie rozpoczęły się uroczyste obchody świąt majowych – Święta Pracy, Dnia Flagi i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W tym roku stanowiły one etap realizowanego w szesnastu gminach powiatu projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”.

– Rocznicowe obchody rozpoczęły się od spotkania przed pamiątkowym obeliskiem zlokalizowanym na skwerku przy ulicy Wolności w Mstowie. Spotkało się tam szerokie grono Polaków przybyłych z różnych stron, reprezentujących różne pokolenia, realizujące różne zadania i pełniące różne funkcje. Rodaków rozrzuconych po świecie reprezentowała polska delegacja z Litwy, z zaprzyjaźnionej gminy Kowalczuki – informuje urząd gminy.

Tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli parlamentu, lokalnych władz, samorządowców różnego szczebla. Przy obelisku pojawiły się również reprezentacje szkół z Jaskrowa i Mstowa, druhowie z działających na terenie gminy ochotniczych straży pożarnych, harcerze oraz lokalna społeczność. O muzyczne akcenty podczas uroczystości zadbała z kolei Orkiestra Dęta OPS Kłomnice.

Punktem kulminacyjnym tego spotkania było odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej rodakom poległym w walce z okupantem hitlerowskim w latach 1939-1945. Ufundowaną przez władze gminy tablicę poświęcił ks. Dawid Kover CRL, proboszcz miejscowej parafii. Następnie wszyscy uczestnicy, niosąc olbrzymią flagę narodową, przemaszerowali w kierunku mstowskiego rynku.

W ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim” miejscowy szczep harcerski przygotował po południu biwak. Natomiast z grupą siedemdziesięciorga zuchów i harcerzy ze szkół w Mstowie, Jaskrowie, Brzyszowie i Częstochowie przez dwa dni młodzi ludzie realizowali różne zadania, gry i zabawy terenowe na obszarze gminy. Był również rajd.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter