fbpx

Mstów

Zgłębiali kwestie bezpieczeństwa łącząc naukę z zabawą

fot. Urząd Gminy Mstów

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie zorganizowano Akademię Bezpieczeństwa. To projekt fundacji należących do jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Ma on na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na drodze, pierwszej pomocy, bezpiecznego dorastania i bezpieczeństwa w sieci.

Szkoła w Brzyszowie jest jedną z piętnastu placówek w kraju i jedną z trzech w województwie śląskim, które biorą udział w obecnie realizowanej czwartej edycji projektu.

– Ważnym aspektem akcji jest udział służb mundurowych. Uczniowie brali udział w spotkaniach z policjantem, który czynnie włączył się w ich edukowanie. Zajęcia były dostosowane do różnych grup wiekowych, wykorzystują różne narzędzia – od praktycznych zajęć w strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki czy strefie pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, przez zajęcia dydaktyczne w strefie bezpiecznego dorastania, do strefy teatru ze scenami aktorskimi skierowanymi dla najmłodszych klas – relacjonuje Aldona Tomzik, pedagog i lokalny koordynator wspomnianego projektu.

Jak informuje nauczycielka, ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych uczniów cieszyło się mobilne miasteczko ruchu drogowego, które zorganizowane zostało na boisku szkolnym. Było ono wyposażone w mini znaki drogowe, sygnalizację świetlną, ścieżki i skrzyżowania z gumowych mat oraz tablice edukacyjne.

– Łącząc naukę z zabawą uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segway’ach oraz zapoznali się z niebezpieczeństwami, jakie kryje za sobą brawura na drodze – podkreśla Tomzik.

Uczniowie brali także udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy, zajęciach z cyberprzemocy i prelekcji mającej na celu uświadomienie zagrożeń spowodowanych używkami. Można było wypróbować symulatory upośledzenia zmysłów, jakie występują po spożyciu alkoholu czy narkotyków.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter