fbpx

Mstów

Zmiany w siatce połączeń. Gminny transport wzbogacony o kolejnych przewoźników

fot. Freepik

Starostwo Powiatowe w Częstochowie wprowadziło w sierpniu kilka zmian w siatce połączeń. Oprócz dwóch linii miejskich i czterech gminnych, przez samorząd Mstowa przebiegają teraz trzy powiatowe linie autobusowe. 

Jak informują urzędnicy, częstochowskie starostwo wyłoniło w przetargu operatorów realizujących przewozy pasażerskie na terenie gmin powiatu częstochowskiego. Przygotowana specyfikacja wspomnianego zamówienia zakładała zwiększenie udziału taboru o taki, który posiada rozwiązania techniczne służące zapewnieniu dostępu do komunikacji dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, osób podróżujących z małym dzieckiem w wózku oraz większy odsetek pojazdów z ekologicznymi normami spalin.

– W części możemy także zaobserwować fabrycznie nowe pojazdy. Naszym celem jest stworzenie wysokiej jakości transportu publicznego z odpowiednią częstotliwością połączeń i wysokim standardem taboru – przekonują pracownicy starostwa.

Mstów wraz z takimi gminami jak Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Kruszyna, Lelów, Mykanów, Poczesna i Przyrów oraz we współpracy ze starostwem tworzą Jurajski Związek Powiatowo-Gminny pod nazwą „Komunikacja Jurajska”, który stanie się wspólnym organizatorem komunikacji zbiorowej.

– Takie rozwiązanie pozwoli na integrację systemów komunikacji gminnej i powiatowej, a tym samym zapewni lepszy transport zbiorowy dla mieszkańców powiatu częstochowskiego – dodają urzędnicy.

Przez gminę przebiegają teraz trzy powiatowe linie autobusowe – 115, 116 i 117. Pierwszą, obsługującą trasę od Częstochowy do Bolesławowa i biegnącą wzdłuż drogi powiatowej 1040S przez Srocko, Brzyszów, Małusy Małe, Małusy Wielkie, Kobyłczyce i Żuraw realizuje spółka Jurabus. Za linię 116, odpowiedzialną za połączenia na trasie od Częstochowy do Dąbrowy Zielonej przez Pniaki Mokrzeskie, Jaźwiny, Mokrzesz, Zawadę, Mstów, Wancerzów oraz Jaskrów – firma Robert Opara Przewóz Osób. Wspomniany wcześniej Jurabus podpisał również umowę na obsługę lini 117, przebiegającą od Częstochowy do Złotego Potoku z przystankami w Srocku, Brzyszowie, Małusach Małych, Małusach Wielkich i Zagórzu.

Nie zmieniają się natomiast warunki świadczenia usług przez dwie linie miejskie o numerach 26 i 30 oraz cztery linie gminne. Aktualną siatkę połączeń komunikacji powiatowej można znaleźć na stronie komunikacjaczestochowska.pl.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter