fbpx

Poczesna

Duże zainteresowanie konkursem recytatorskim. Po lokalnych eliminacjach teraz czas na powiat

fot. Janusz Koniecki/GCKIiR w Poczesnej

22 marca w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej odbyły się gminne eliminacje XXXII Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”.

Konkursowy charakter wydarzenia ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką żywego słowa, pielęgnowanie kultury języka i zamiłowania do literatury. Ze względu na wciąż trwające obostrzenia sanitarne przesłuchania odbyły się w formule online. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, zgodnie podkreślali wysoki poziom recytacji.

– Repertuar zaprezentowany przez deklamatorów był bardzo bogaty i obejmował polską klasykę dziecięcą po dzieła literatury światowej. Komisja oceniając wykonawców szczególny nacisk kładła na takie kryteria, jak dobór repertuaru, znajomość i interpretacja utworu, dykcja oraz kultura słowa, a także ogólny wyraz artystyczny – podkreśla Iwona Skorupa, dyrektor GCKIiR oraz jedna z jurorek.

Uczestnicy przesłali w sumie osiemnaście nagrań. Po ich wysłuchaniu wybrano dziewięciu recytatorów, którzy będą reprezentować gminę w eliminacjach powiatowych. Odbędą się one 7 i 8 kwietnia w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Laureatkami eliminacji gminnych w kategorii klas I-III zostały Gabriela Markowska, Natalia Pokusińska i Nikola Wawrzyńczak. W kolejnej, obejmującej klasy IV-VI, do dalszego etapu zakwalifikowały się Ewa Jędryka, Maja Matyla oraz Amelia Górniak. Z kolei pośród uczniów klas VII-VIII w eliminacjach powiatowych udział wezmą Katarzyna Karpowicz, Inga Dyrdzik, a także Alicja Kamińska. Jury wyróżniło również Zuzannę Sitek, ale już bez awansu do kolejnego etapu.

– Serdecznie gratuluję młodym artystom oraz dziękuję nauczycielom i opiekunom przygotowującym uczniów do konkursu – dodaje wójt Krzysztof Ujma, który również pojawił się na eliminacjach w Poczesnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter