fbpx

Poczesna

Zagrożenie powodziowe w gminie. Wzdłuż zagrożonych posesji strażacy ułożyli worki z piaskiem

fot. Urząd Gminy Poczesna

W związku z przekroczeniem stanu alarmowego poziomu wody na Warcie, władze Poczesnej wprowadziły stan pogotowia przeciwpowodziowego dla Kolonii Borek, Korwinowa, Słowika i sołectwa Zawodzie.

Stan poziomu wody na okolicznej rzece podniósł się w wyniku intensywnych opadów oraz zrzutu wody ze zbiornika retencyjnego w Poraju. W miejscowości Słowik doszło do zalania posesji, przez co musieli interweniować strażacy. W działaniach wzięły udział dwie jednostki straży pożarnej z Częstochowy oraz druhowie ze Słowika, Nierady, Bargieł, Poczesnej, Huty Starej A i Wrzosowej.

– Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i budowie wzdłuż zagrożonej posesji wału z worków napełnionych piaskiem. Na bieżąco monitorujemy zagrożone powodzią tereny, zapewniona jest też dyspozycyjność osób funkcyjnych – relacjonuje Aneta Nawrot z urzędu gminy.

Gminne jednostki ochotniczych straży pożarnych mają utrzymywać swoje zasoby w gotowości aż do odwołania wprowadzonego przez wójta zarządzenia. Podczas działań w Słowiku strażacy z jednostki z Wrzosowej wykorzystali zakupiony przez siebie niedawno sprzęt. Chodzi o quad wraz z przyczepką, który w niesprzyjających warunkach i na trudnym terenie sprawdził się między innymi podczas transportu worków z piaskiem.

– W ostatnim czasie wszystkie jednostki OSP z terenu gminy zostały wyposażone w nowe wozy strażackie. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz doskonałym umiejętnościom nasi strażacy nie tylko działają w akcjach na lokalnym terenie, ale często wzywani są do pomocy przez straż pożarną w Częstochowie – dodaje wójt Krzysztof Ujma.

Do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego należą aż cztery jednostki operujące na terenie miejscowego samorządu. Chodzi o OSP z Wrzosowej, Bargieł, Poczesnej i Huty Starej A.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter