fbpx

Poczesna

Święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy

fot. Adam Markowski/Urząd Gminy Poczesna

19 sierpnia w Poczesnej zorganizowane zostały tegoroczne dożynki. Niezmiennie co sezon wydarzenie to stanowi cenny przejaw kultywowania tradycji, święcenia darów ziemi, a także dzielenia się chlebem czy wspólnego świętowania.

– Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin. Dożynki to doskonała okazja, aby połączyć tradycję z teraźniejszością. To również symboliczny dzień wyrażenia szacunku do pokarmu oraz pracy rolnika, a także ziemi, która jest matką nas wszystkich – podkreśla wójt Krzysztof Ujma.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, którą celebrowali miejscowy proboszcz oraz jego odpowiednik z parafii we Wrzosowej. W towarzystwie mieszkańców, przybyłych gości oraz przedstawicieli władz różnych szczebli, złożone zostały dary ołtarza, a wierni dziękowali za tegoroczne plony. Zwyczajowo doszło też do poświęcenia wieńców i chleba.

– Następnie, uroczysty i barwny korowód z tegorocznymi plonami niesionymi przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli, rozpoczął obchody Święta Chleba. Tworzyły mu poczty sztandarowe, delegacje oraz zaproszeni goście – relacjonuje Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Tradycyjnie włodarz Poczesnej i starostwie dożynek poczęstowali chlebem wszystkich przybyłych na tę uroczystość uczestników. Oprócz samych rolników licznie stawili się parlamentarzyści, samorządowcy czy sołtysi. Nie zabrakło też delegacji z zaprzyjaźnionej z miejscowym samorządem litewskiej gminy Jaszuny.

– Tradycję obchodów święta plonów budujemy w naszej gminie od 2007 roku. Są dożynkowe wieńce, wspólna modlitwa, rozmowy, stoły. Nasze koła gospodyń, stowarzyszenia, rodzinne ogródki działkowe każdorazowo przygotowują swoiste dzieła sztuki, w postaci wieńców dożynkowych – symboli plonów naszej ziemi – mówił w okolicznościowym wystąpieniu wójt Krzysztof Ujma. – Obrzędy dożynkowe zmieniały się z czasem, ale jeden zwyczaj trwa nieprzerwanie od ponad stu lat. Chodzi o dzielenie się chlebem, który został wypieczony z tegorocznej mąki. Pragnę wyrazić swój szacunek dla trudu podejmowanego przez rolników każdego dnia. Dziękuję za ciężką pracę, za umiłowanie ziemi i patriotyzm, za szacunek do tradycji, religijność i gościnność – dodawał włodarz, zapraszając wszystkich przybyłych gości do zwiedzania stoisk, degustacji potraw i wspólnej zabawy.

Podobnie i tym razem pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej przygotowali szereg występów artystycznych. Zebrani mieli okazję wysłuchać Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” oraz pań z KGW „Pocześnianki”. Swoje umiejętności sprawnościowe zaprezentowały dziecięce drużyny pożarnicze ze Słowika i Nierady, a gwiazdą wieczoru był tym razem zespół Czerwone Gitary.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter