fbpx

Poczesna

Ósma odsłona gali wręczenia Syderytów. Dla uczestników tego wydarzenia zaśpiewała znana polska wokalistka

fot. Adam Markowski/Urząd Gminy Poczesna

Tradycyjnie, w Tłusty Czwartek, wójt Poczesnej wręczył Syderyty – statuetki będące wyrazem uznania dla osób zasłużonych w działalności na rzecz gminy i jej lokalnej społeczności. Organizowanemu od ośmiu lat przedsięwzięciu każdorazowo towarzyszy ambitny, muzyczny akcent. Tym razem uroczystość uświetnił występ Hanny Banaszak.

Zaprojektowana przez Jerzego Kędziorę statuetka wręczana jest tym, których zaangażowanie, praca społeczna lub zawodowa przyczyniły się do rozwoju i promocji miejscowego samorządu. Nagroda jest niepowtarzalna, gdyż każdy egzemplarz wieńczy zindywidualizowana ruda żelaza. W naturalny sposób nawiązuje ona do tradycji okolicy, która przed laty słynęła z bogatych złóż wspomnianego pierwiastka.

– Zgodnie z przyjętymi zasadami i kryteriami, laureatów do statuetek wybiera kapituła, której przewodniczy wójt Krzysztof Ujma – mówi Aneta Nawrot z urzędu gminy. Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach.

Pierwsza dotyczy oświaty, kultury i sztuki. Druga trafia w ręce osób zasłużonych w takich dziedzinach jak sport, zdrowie, opieka społeczna czy ochrona środowiska. Kolejnymi Syderytami co roku nagradzana jest jedna z miejscowych firm, a także osoba odznaczająca się szczególnymi zasługami. Ostatni egzemplarz w danej edycji – Super Syderyt dedykowany jest osobom lub organizacjom, co prawda spoza terenu samorządu, niemniej jednak uchodzących za tzw. przyjaciela gminy. W tym sezonie była to Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pozostałe statuetki trafiły do Zespołu Takt, Parafialnego Klubu Sportowego Victoria Poczesna, prowadzących zakład przetwórstwa mięsnego braci Lang oraz okolicznej alpakarni.

Organizowana gala to w Poczesnej jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Każdorazowo imprezę uświetnia koncert znanej postaci ze świata artystycznego. W tym roku organizatorzy zakontraktowali Hannę Banaszak.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter