fbpx

Poczesna

Jednostka we Wrzosowej ma już sto pięć lat

fot. Urząd Gminy Poczesna

We Wrzosowej odbyły się uroczystości związane ze 105. rocznicą powstania tamtejszej ochotniczej straży pożarnej. Jubileusz połączony został z poświęceniem zakupionego w ubiegłym roku samochodu strażackiego.

Licząca czterdziestu dziewięciu członków oraz dwudziestu młodzieżowców jednostka należy do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. 9 września obchodziła swój kolejny jubileusz, a związane z nim uroczystości rozpoczęły się od raportu, jakie prezesowi wojewódzkich struktur związku skupiającego jednostki OSP złożył druh Szymon Grzybek.

– Działalność jednostki była i jest możliwa dzięki wielkiemu zaangażowaniu jej członków i ich rodzin. To, że jednostka wrosła w środowisko świadczą chociażby powtarzające się nazwiska wśród strażaków. To kultywowanie rodzinnych tradycji i fakt bycia strażakiem przechodzi z ojca na syna, a niejednokrotnie na wnuka, podkreślała druhna Halina Huras przybliżając historię formacji z Wrzosowej.

Punktem kulminacyjnym strażackich uroczystości było poświęcenie nowego wozu strażackiego, który jednostka otrzymała w ubiegłym roku. Chodzi o ciężkie, ratowniczo-gaśnicze volvo o mocy silnika wysokoprężnego 460 kM. Pojazd ma zbiornik wodny o pojemności dziewięciu tysięcy litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności dziewięciuset litrów.

– Nowy wóz przeznaczony jest między innymi do likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego – mówi wójt Krzysztof Ujma.

Zakup sprzętu pochłonął 1,3 mln zł. Znacząca część środków pochodziła z budżetu gminy, ale przydały się również fundusze pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, budżetu komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

– W każdym działaniu najważniejsza jest współpraca, zrozumienie i kwalifikacje – podkreślał w swym wystąpieniu włodarz Poczesnej, a parlamentarzyści w przemówieniach i przesłanych listach, z wyświęconego tyle co nabytku cieszyli się równie mocno.

Jak informuje urząd gminy, wszyscy goście otrzymali podziękowania i okolicznościowe statuetki. Szczególne wyróżnienie otrzymał druh Marcian Kołodziej, honorowy prezes jednostki z Wrzosowej, który pracował na jej rzecz przez ponad trzy dekady. Podczas uroczystości wręczono również medale za zasługi dla pożarnictwa. Otrzymali je Justyna Wilk, Katarzyna Nowicka, Piotr Woźniak, Rafał Skiba, Karolina Skiba, Piotr Bąbik i Artur Żyłka. Z kolei odznaka wzorowego strażaka trafiła do rąk Patryka Szydy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter