fbpx

Poczesna

Lokalny zespół wyróżniony za zasługi dla powiatu

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej zwyciężył w kategorii „Edukacja i kultura”. Z rąk częstochowskiego starosty laureaci otrzymali pamiątkową statuetkę.

Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy osób związanych z Ochotniczą Strażą Pożarną we Wrzosowej. Od 2008 roku działa w strukturach Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej. W swoim repertuarze posiada wszystkie tańce narodowe oraz wiele suit regionalnych z całego kraju. „Wrzosowianie” brali udział w przedstawieniach teatralnych, w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertowali na scenach Litwy, Macedonii, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Grecji czy Serbii. Występowali z solistami Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

– Nasz zespół od ponad dwudziestu lat chroni od zapomnienia i pielęgnuje ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje – mówi Iwona Skorupa, dyrektor GCKIiR. – Piękno i różnorodność polskiego folkloru popularyzuje nie tylko na terenie gminy Poczesna, ale również w kraju i za granicą. Wychowuje w poczuciu poszanowania historii kolejne pokolenia, przekazuje wartości które stanowią o naszej tożsamości narodowej – dodaje.

„Wrzosowianie” działają w czterech grupach wiekowych. Na swoim koncie zgromadzili liczne nagrody i wyróżnienie zdobyte w całej Polsce.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter