Każdorazowo jubileusz związany z pięćdziesięcioleciem wspólnego pożycia małżeńskiego w gminie obchodzony jest wyjątkowo uroczyście. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną i wynikające z niej obostrzenia, uroczystość musiała odbyć się w trzech turach.
Łącznie dwadzieścia trzy pary świętowały 10 czerwca uroczystość Złotych Godów. Uroczystego aktu dekoracji odznaczeniami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, które tradycyjnie przyznaje prezydent RP, dokonał wójt Krzysztof Ujma wraz z Iwoną Chołą, przewodniczącą rady gminy.
Zarówno medale, jaki i pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty otrzymali: Maria i Marian Bolek, Alicja i Bogdan Caban, Jadwiga i Stanisław Kulawik, Bogusława i Zdzisław Jędrzejewscy, Jadwiga i Marian Huras, Elżbieta i Tadeusz Góra, Krystyna i Jerzy Czerwik, Henryka i Jan Cierpiał, Alicja i Remigiusz Cembrzyńscy, Maria i Marian Lisek, Danuta i Zenon Lisowscy, Irena i Tadeusz Marcinkiewiczowie, Anna i Henryk Miszczak, Czesława i Tadeusz Paździor, Wiesława i Józef Pietryka, Krystyna i Jan Sikora, Wiesława i Andrzej Szumera, Krystyna i Jan Wichniarek, Kamila i Jerzy Wiśniewscy, Justyna i Józef Lech, Zofia i Wojciech Ziora, Grażyna Omeljaniuk-Szulc i Włodzimierz Szulc, Janina i Roman Ciura.
– Bardzo serdecznie gratuluję wam drodzy jubilaci. To piękna rocznica. Nie tylko dla was, ale dla waszych rodzin, dzieci, wnuków. Pamiętajcie, że najbliższym jesteście i będziecie zawsze bardzo potrzebni. Życzę zdrowia i kolejnych rocznic – mówił podczas wydarzenia wójt Ujma.
Jak podkreślał włodarz, z wielkim szacunkiem należy patrzeć na pary, które przez ponad pięćdziesiąt lat trwają w swoim związku, wspierają się wzajemnie w dobrych i złych chwilach oraz wspólnie pokonują wszelkie trudności narzucone przez los. W jego opinii jubileusz jest także okazją, aby zatrzymać się, pomyśleć i spojrzeć wstecz na to co udało się osiągnąć i przeżyć.
– Nie jest proste przeżyć wspólnie tyle lat. Ale jak jest miłość, wzajemne zrozumienie, chęć wybaczenia a przede wszystkim rodzina, to nawet te najtrudniejsze chwile można pokonać – zgodnie podkreślali sami jubilaci.
W muzycznym prezencie dla zaproszonych gości wystąpili soliści Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Artyści zaprezentowali wiązanki przyśpiewek ludowych pochodzących z terenu Górnego Śląska.