Podziękowali za tegoroczne plony

Poczesna

Ostatni sierpniowy weekend stał się okazją, aby mieszkańcy mogli celebrować coroczne święto plonów. Dożynki, które na stałe wpisały się już do kalendarza gminnych imprez, organizowane są od jedenastu lat. W tym roku gospodarzem uroczystości była Nierada, a w rolę starostów wcielili się mieszkańcy miejscowości – Zdzisława Ścisły oraz Wiesław Rogacz.

– Dożynki to odwołanie się do korzeni. Zarówno mieszkańcy, jak i władze samorządowe nie wyobrażają sobie, żeby święto plonów nie zostało uczczone w naszej gminie. To doskonała okazja, aby połączyć tradycję z teraźniejszością – komentuje wójt Krzysztof Ujma.

Obchody rozpoczęły się o godz. 17 od mszy, którą przed strażnicą OSP w Nieradzie odprawił proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Włoch, wraz z duszpasterzami z Poczesnej i Wrzosowej. Przed ołtarzem polowym złożone zostały wieńce z tegorocznymi plonami, a po nabożeństwie, okolicznościowych przemówieniach i tradycyjnym połamaniu się chlebem wszyscy mogli podziwiać stoiska gminnych sołectw oraz degustować się przygotowanymi przez panie z kół gospodyń wiejskich daniami. Wśród obecnych nie zabrakło zarówno lokalnych samorządowców, przedstawicieli władz wojewódzkich oraz parlamentarzystów.

– Dożynki to symboliczny dzień wyrażenia szacunku do pokarmu i pracy rolnika, ziemi, która jest matką nas wszystkich. Koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe prezentowały nasze polskie potrawy, a przygotowane wieńce dożynkowe ubarwiły pejzaż ziemi pocześniańskiej. Rolnicy mogli pochwalić się swoimi plonami. Nie zabrakło chleba i miodu. Jeszcze raz chciałbym wszystkim podziękować za ich wielki trud i pracę – dodaje włodarz.

Wieczór zwieńczył koncert rockowej grupy Wanda i Banda, której od trzydziestu pięciu lat ton nadaje charyzmatyczna Wanda Kwietniewska.

Piotr Biernacki, fot. Urząd Gminy Poczesna