Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma już po raz piąty wyróżni najbardziej zasłużone dla lokalnego samorządu osobistości. Galę Syderytów, która odbędzie się 20 lutego, uświetni ponadto występ wybitnego polskiego tenora Bogusława Morki.
Statuetka Syderyta zaprojektowana została przez Jerzego Kędziorę, uznanego rzeźbiarza a równocześnie mieszkańca Poczesnej. Wręczana jest tym, których zaangażowanie oraz praca społeczna czy też zawodowa przyczyniają się do ciągłego rozwoju oraz promocji gminy. Nagroda jest niepowtarzalna, a ruda żelaza wieńcząca każde z dzieł w naturalny sposób nawiązuje do tradycji i historii ziemi pocześniańskiej, która słynęła i gospodarczo wzrosła na wydobyciu bogatych złóż tegoż właśnie pierwiastka.
Doroczna impreza jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla lokalnej społeczności, również pod kątem kulturalnym. Przed rokiem zaprezentowała się aktorka Katarzyna Żak, a w bieżącym zaproszono Bogusława Morkę.
Ceniony w świecie śpiewak operowy obdarzony jest niezwykłym głosem. Uważany jest za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta. Do spopularyzowania jego kunsztu przyczyniły się liczne nagrania. Zarówno te radiowe jak i telewizyjne. Bogusław Morka jest absolwentem stołecznej Akademii Muzycznej. Będąc jeszcze na trzecim roku studiów podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W Poczesnej towarzyszyć mu będzie sopranistka Emilia Zielińska oraz zespół Alla Vienna pod dyrekcją profesora Adama Manjaka.
W czyje ręce przekazane będą tegoroczne Syderyty poznamy na gali finałowej, która tradycyjnie odbędzie się w hali sportowej w Poczesnej. Specyfiką nagród jest to, że kapituła konkursu nie ogłasza wcześniej nominacji, dokonując ostatecznego wyboru wewnątrz gremium.
W 2019 roku w kategorii przedsiębiorczość statuetka trafiła do Przemysława Błaszaka, właściciela firmy meblarskiej z Nierady. Za działalność w zakresie sportu, zdrowia, opieki społecznej i ochrony środowiska nagrodzono Marka Morzyka. Oświata, kultura i sztuka okazała się być domeną Justyny Wilk, pedagoga i choreografa, a zarazem szefowej Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. Z kolei Andrzej Patorski, społecznik i były samorządowiec, doceniony został za szczególne zasługi na rzecz gminy. Przyznano również dwa specjalne Super Syderyty, które trafiły do rąk europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej oraz Stanisława Gmitruka, radnego sejmiku województwa śląskiego.